do kasy suma: 0,00 zł

Co widzi niemowlę?

0
Co widzi niemowlę?

Co widzi Maluszek gdy opuści Mamy brzuszek?

Wzrok Maluszka wraz z przyjściem na świat jest bardzo niedoskonały. Trudno się temu dziwić, w końcu Maluszek przez 9 miesięcy mieszkał w przytulnym, ale ciemnym brzuszku swojej Mamy. Do jego oczu nie dochodziły stymulujące bodźce, które mogłyby pomóc w rozwoju jego wzroku. Jego oczy nie miały żadnego bodźca, aby się rozwijać i uczyć widzieć. Dlatego, aby pomóc Maluszkowi jak najszybciej odnaleźć się w naszym świecie, tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, aby jego wzrok mógł jak najszybciej się rozwinąć. Maluszek, w chwili urodzenia, najlepiej widzi z odległości 20 - 30 cm. Widzi 30 razy słabiej od dorosłych, jak przez zamgloną szybę. Nie rozróżnia kolorów, nie widzi głębi, ani nie dostrzega poruszających się przedmiotów. Patrzy i nie wie co się dzieje, a bardzo chciałby coś zobaczyć!

  

Jak pomóc dziecku szybciej widzieć?  

Jedyne co widzi noworodek to KONTRASTY – zestawienie koloru białego z czarnym lub czerwonym. Nieco później Maluszek dostrzega kolor zielony i żółty, ale pod warunkiem, że występują w kontrastowych połączeniach, a przedmioty w tych kolorach są odpowiednio duże.

 

„Ponieważ w chwili urodzenia wzrok jest słabo rozwinięty, zwykle często traktowany jest z lekceważeniem. Niejednokrotnie ludzie nie starają się pokazywać dziecku ciekawych rzeczy tylko dlatego, że ono w ich mniemaniu, nie jest w stanie ich zobaczyć. Jest to jeden z najpoważniejszych błędów. Postnatalny rozwój wzroku uzależniony jest w ogromnym stopniu od czynników zewnętrznych, a zatem od stymulacji, jakiej jest poddawany. Ludzie są w stanie zobaczyć tylko to, czego dostrzegać się nauczyli i to w bardzo wczesnym dzieciństwie.”

[„Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” Natalia Minge, Krzysztof Minge”].

 

Obrazując, gdyby zawiązać Maluszkowi oczy na pierwszy rok życia, stałby się niewidomy. Gdyby pokazywać Maluszkowi przez ten okres tylko linie poziome, nie umiałby dostrzegać pionowych. Mózg usunąłby niepotrzebne połączenia nerwowe (odpowiadające za widzenie). Późniejsze odtworzenie niestymulowanych połączeń nerwowych nie jest już możliwe. Nasz wzrok rozwija się od urodzenia. Im mocniej stymulowany tym będzie lepszy na całe życie, tym mózg stworzy więcej połączeń, a więc lepiej się rozwinie.

Nasz Maluszek uczy się widzieć - patrząc. Sprawmy więc, aby miał na co popatrzeć, a jego radość z tego, że "COŚ" widzi, będzie ogromna.

Najlepsze pierwsze zabawki dla niemowlaka

Pierwsze pół roku życia dziecka jest bardzo ważne w rozwoju sensorycznym dziecka, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie bodźce wzrokowe dostosowane do jego możliwości poznawczych. Najlepsze dla Maluszka są kontrastowe zabawki, zaprojektowane w odpowiednich zestawieniach kolorystycznych, które pozwolą rozwinąć dojrzałość wzrokową dziecka. Najbardziej ucieszy go czarno-biała zabawka powieszona z boku łóżeczka. Idealnie sprawdzi się kontrastowa mata edukacyjna, na której można położyć Maluszka. Warto otaczać Maluszka czarno-białymi obrazkami i dekoracjami.

„Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju widzenia dlatego trzeba zadbać o dostarczenie dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych i pomagać mu w prawidłowym wykształceniu tego jakże ważnego zmysłu. Należy dostarczać dziecku bodźców, odpowiednich do jego możliwości widzenia i umiejętności poznawczych. Najlepszym na to sposobem jest dostarczanie dziecku zabawek zaprojektowanych z uwzględnieniem takich kombinacji kolorystycznych, które pomogą w rozwoju dojrzałości wzrokowej dziecka. Niemowlę lubi proste wzory, wyraźnie zaznaczone kontury, większe rozmiary i kolorystykę czarno-białą. Dlatego kupując zabawki, nie przesadź z ich intensywnym, kolorowym zabarwieniem. Mając taką wiedzę, możesz aktywnie wspierać wzrok maluszka. Kupuj zabawki, które mają prosty kształt i formę oraz są w kontrastowych kolorach. Duża jednokolorowa (lub np. biało-czarna) zabawka bardziej zaciekawi maluszka niż wielobarwny miś. Zabawki wieszaj raczej z boku łóżeczka niż na wprost małych oczek. Rodzice często kupują kolorowe zabawki, które nie są dobre dla dzieci na początku ich życia, ponieważ dzieci nie widzą ich wyraźnie”.

[www.poradnikmamy.pl - Rozwój wzroku u dziecka - wywiad z dr nauk medycznych Bożeną Kociszewsą Najman - Ordynatorem Oddziału Neonatologii I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium