Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bestsellery
 Mata Szachownica & Farma 150x180x1cm
Mata Szachownica & Farma 150x180x1cm
180,00 zł 160,00 zł
szt.
Mata Szachownica & Domek lwa 150x180x1cm
Mata Szachownica & Domek lwa 150x180x1cm
180,00 zł 160,00 zł
szt.
Edukacyjne piłeczki sensoryczne
Edukacyjne piłeczki sensoryczne
16,00 zł
szt.
Kontrastowe obrazki. Kształty.
Kontrastowe obrazki. Kształty.
2,50 zł
szt.
 Mata Szachownica & Cyfrowa Uliczka 150x180x1cm
Mata Szachownica & Cyfrowa Uliczka 150x180x1cm
180,00 zł 160,00 zł
szt.
Obrazki maluszka. Buźki.
Obrazki maluszka. Buźki.
6,99 zł
szt.
Sensoryczne piłeczki do masażu 2szt.
Sensoryczne piłeczki do masażu 2szt.
12,50 zł
szt.
Kontrastowe obrazki. Dom.
Kontrastowe obrazki. Dom.
2,50 zł
szt.
Poduszka SOWA Let Me See
Poduszka SOWA Let Me See
38,00 zł
szt.
Kontrastowe obrazki. Owoce.
Kontrastowe obrazki. Owoce.
2,50 zł
szt.
Piłeczka czerwona
Piłeczka czerwona
21,00 zł
szt.
Co widzi Maluszek?

Co widzi Maluszek gdy opuści Mamy brzuszek?

 

Wzrok Maluszka wraz z przyjściem na świat jest bardzo niedoskonały. Trudno się temu dziwić, w końcu Maluszek przez 9 miesięcy mieszkał w przytulnym ale ciemnym brzuszku swojej Mamy. Do jego oczu nie dochodziły stymulujące bodźce, które mogłyby pomóc w rozwoju jego wzroku. Dlatego, aby pomóc Maluszkowi jak najszybciej odnaleźć się w naszym świecie, tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, aby jego wzrok mógł jak najszybciej się rozwinąć. Maluszek, w chwili urodzenia, najlepiej widzi z odległości 20 - 30 cm. Widzi 30 razy słabiej od dorosłych, jak przez zamgloną szybę. Nie rozróżnia kolorów, nie widzi głębi, ani nie dostrzega poruszających się przedmiotów.

Patrzy i nie wie co się dzieje, a bardzo chciałby coś zobaczyć!

 

Jak mu pomóc?

 

Jedyne co widzi to KONTRASTY – zestawienie koloru białego z czarnym lub czerwonym.

Nieco później Maluszek dostrzega kolor zielony i żółty, ale pod warunkiem, że występują w kontrastowych połączeniach, a przedmioty w tych kolorach są odpowiednio duże.

 

„Ponieważ w chwili urodzenia wzrok jest słabo rozwinięty, zwykle często traktowany jest z lekceważeniem. Niejednokrotnie ludzie nie starają się pokazywać dziecku ciekawych rzeczy tylko dlatego, że ono w ich mniemaniu, nie jest w stanie ich zobaczyć. Jest to jeden z najpoważniejszych błędów. Postnatalny rozwój wzroku uzależniony jest w ogromnym stopniu od czynników zewnętrznych, a zatem od stymulacji, jakiej jest poddawany. Ludzie są w stanie zobaczyć tylko to, czego dostrzegać się nauczyli i to w bardzo wczesnym dzieciństwie.” [„Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” Natalia Minge, Krzysztof Minge”].

 

Obrazując, gdyby zawiązać Maluszkowi oczy na pierwszy rok życia, stałby się niewidomy; gdyby pokazywać Maluszkowi przez ten okres tylko linie poziome, nie umiałby dostrzegać pionowych. Po prostu mózg usunie niepotrzebne połączenia nerwowe (odpowiadające za widzenie), bo nie stymulowane, nie będą mu potrzebne, a ich późniejsze odtworzenie jest już niemożliwe. Nasz wzrok rozwija się od urodzenia. Im mocniej stymulowany tym będzie lepszy na całe życie, tym mózg stworzy więcej połączeń, a więc lepiej się rozwinie.

  

Nasz Maluszek uczy się widzieć – patrząc. Sprawmy więc, aby miał na co popatrzeć, a jego radość z tego że „COŚ” widzi będzie ogromna 😊

 

Najlepsze zabawki dla Maluszka?

 

 Najlepsze dla Maluszka są kontrastowe zabawki. Najbardziej ucieszy go czarno-biała zabawka powieszona z boku łóżeczka. Idealnie sprawdzi się kontrastowa mata edukacyjna, na której można położyć Maluszka. Warto otaczać Maluszka czarno-białymi obrazkami i dekoracjami.

 „Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju widzenia dlatego trzeba zadbać o dostarczenie dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych i pomagać mu w prawidłowym wykształceniu tego jakże ważnego zmysłu. Należy dostarczać dziecku bodźców, odpowiednich do jego możliwości widzenia i umiejętności poznawczych. Najlepszym na to sposobem jest dostarczanie dziecku zabawek zaprojektowanych z uwzględnieniem takich kombinacji kolorystycznych, które pomogą w rozwoju dojrzałości wzrokowej dziecka. Niemowlę lubi proste wzory, wyraźnie zaznaczone kontury, większe rozmiary i kolorystykę czarno-białą. Dlatego kupując zabawki, nie przesadź z ich intensywnym, kolorowym zabarwieniem. Mając taką wiedzę, możesz aktywnie wspierać wzrok maluszka. Kupuj zabawki, które mają prosty kształt i formę oraz są w kontrastowych kolorach. Duża jednokolorowa (lub np. biało-czarna) zabawka bardziej zaciekawi maluszka niż wielobarwny miś. Zabawki wieszaj raczej z boku łóżeczka niż na wprost małych oczek. Rodzice często kupują kolorowe zabawki, które nie są dobre dla dzieci na początku ich życia, ponieważ dzieci nie widzą ich wyraźnie”. [www.poradnikmamy.pl - Rozwój wzroku u dziecka - wywiad z dr nauk medycznych Bożeną Kociszewską-Najman - Ordynatorem Oddziału Neonatologii I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego] 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl